H ομάδα της Λέσχης Κυβερνοασφάλειας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας κατέλαβε τη 10η θέση σε διεθνή διαγωνισμό CTF μεταξύ 960 πανεπιστημιακών ομάδων

Η εταιρεία HackTheBox, που κατέχει με την πλατφόρμα της ηγετική θέση στον τομέα της online κατάρτισης στην κυβερνοασφάλεια, διοργανώνει ετησίως τον διεθνή διαγωνισμό University CTF, όπου συμμετέχουν ομάδες πανεπιστημίων από όλο τον κόσμο. Οι ομάδες των συμμετεχόντων στο διαγωνισμό καλούνται να βρουν τις λύσεις (και να συλλέξουν τις σχετικές σημαίες, εξ ου και το Capture the Flag – CTF) σε δοκιμασίες από πέντε κατηγορίες: Website Exploitation, Cryptography, Binary Exploitation, Reverse Engineering, και Forensics. Κάθε κατηγορία διαθέτει τρία επίπεδα δοκιμασίας, Easy, Medium, και Hard.

Στις 8 Δεκεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε το 2023 University CTF με τίτλο “UNIVERSITY CTF BRAINS & BYTES”, στον οποίο συμμετείχε η ομάδα 9 φοιτητών – μελών της Λέσχης Κυβερνοασφάλειας (https://csc.uom.gr) του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Είμαστε στην πολύ ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι η λήξη του διαγωνισμού την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023 βρήκε την ομάδα του Πανεπιστημίου μας στη 10η θέση ανάμεσα σε 960 ομάδες άλλων πανεπιστημίων (δείτε το σχετικό scoreboard στην εικόνα).

Την ομάδα στελέχωσαν οι φοιτητές (με αλφαβητική σειρά):

• Ιορδανίδης Κωνσταντίνος
  • Καπόν Μύριαμ
  • Κευσενίδης Παρασκευάς
  • Μαμιδάκης Γεώργιος
  • Μητράγκας Αθανάσιος
  • Σιαλάκης Ραφαήλ
  • Στόικος Ευάγγελος
  • Χαλεπλής Διονύσης
  • ΧατζηκαλλίαςΠαναγιώτης

Εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια και ευχόμαστε νέες επιτυχίες, καθώς και το επίτευγμά τους να βρει άξιους συνεχιστές στο μέλλον.

Κατηγορίες: Events