H τρίτη παρουσίαση της Λέσχης Κυβερνοασφάλειας είναι έτοιμη και προγραμματισμένη για τις 27 Νοεμβρίου 2021 στις 18:00 και με θέμα: «Digital Forensics – Ψηφιακή Εγκληματολογία»!

Η ευρύτατη χρήση του διαδικτύου έχουν στρέψει το σύνολο των δραστηριοτήτων του ανθρώπου στον κυβερνοχώρο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την στροφή στην εγκληματικότητα στον χώρο αυτό, δημιουργώντας ψηφιακής μορφής εγκλήματα, όπως η υποκλοπή δεδομένων (data exfiltration) ή οι ηλεκτρονικές απάτες. Το πρώτο στάδιο μετά από κάθε έγκλημα είναι η απόκριση (incident response) ώστε να μειωθούν οι συνέπειες αυτού. Μετέπειτα ακολουθεί η διερεύνηση του εγκλήματος με εφαρμογή ψηφιακής εγκληματολογίας (digital forensics) για την απάντηση σε κρίσιμα ερωτήματα όπως, ποιος ο δράστης του εγκλήματος, πότε έλαβε χώρο το έγκλημα αλλά και πως ακριβώς πραγματοποιήθηκε. Στην παρουσίαση αυτή θα πραγματοποιηθεί μια ψηφιακή εγκληματολογική έρευνα σε σενάριο που αφορά υποκλοπή δεδομένων από έναν οργανισμό σε πραγματικό χρόνο με χρήση εργαλείων ανοικτού κώδικα (π.χ. Autopsy). Κατά την παρουσίαση θα μελετηθούν βασικές έννοιες της ψηφιακής εγκληματολογίας αλλά σημαντικότερα θα παρουσιαστούν τεχνικές αυτής, όπως ανάκτηση διαγεγραμμένων δεδομένων, εξέταση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, και γενικά του ιστορικού των ενεργειών που μπορεί να εξαχθεί από έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Ο ομιλητής αυτής της παρουσίασης θα είναι ο Αθανάσιος Δημητριάδης, υποψήφιος διδάκτορας του Τμήματος Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα είναι η ψηφιακή εγκληματολογία (Digital Forensics) και ο διαμοιρασμός πληροφοριών για απειλές στον κυβερνοχώρο (Cyber Threat Information sharing). Είναι κάτοχος πιστοποιήσεων στην ψηφιακή εγκληματολογία, πτυχίου πληροφορικής από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και μεταπτυχιακού διπλώματος (MSc) στον τομέα Τεχνολογίες Συστημάτων Υπολογιστών και Δικτύων από το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Έχει απασχοληθεί επαγγελματικά τόσο σε πρακτικό όσο και σε ερευνητικό επίπεδο με την ψηφιακή εγκληματολογία. Τέλος, έχει δημοσιεύσει επιστημονικά άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά και συνέδρια.

Zoom link https://zoom.us/j/91897684695